Logo Gmina Suchedniów

Herb Suchedniowa

 

 

 

 

 

 

 

 

Herb Suchedniowa

Herb Suchedniowa ustalony został Uchwałą Nr 22/IV/76 Rady Narodowej Miasta i Gminy w Suchedniowie z dnia 19 maja 1976r.
Jego wizerunek symbolizuje lokalne tradycje historyczne.
W czerwonym polu herbu znajdują się 3 elementy: stylizowana litera "S", miecz oraz kowadło.


KOWADŁO - symbolizuje przemysłowe tradycje miasta i regionu, zwiazane z wydobyciem i przetwórstwem rudy żelaza.
Już pierwsze, pochodzące z XVI w. zapiski, dotyczace osadnictwa na tym terenie, wiążą się z funkcjonowaniem kuźnic. Jedną z nich prowadził Stanisław Suchynia (stąd Suchedniów, choc nazwę przypisuje się też panującym tu suchym dniom).
Dalszy rozwój przemysłu w Zagłębiu Staropolskim wiąże się z działalnością w XVIII w. biskupów krakowskich, będących właścicielami tych ziem - w Suchedniowie i okolicach istnialy m.in. 2 wielkie piece, blacharnie, liczne fryszerki.
W 1789r. decyzją Sejmu czteroletniego posiadłości biskupów krakowskich przejęło państwo, zas po utworzeniu Królestwa Polskiego Ziemia Świętokrzyska stała się obszarem aktywnej działalności Stanisława Staszica, który jako prezes Dyrekcji Górniczej w Kielcach powołał trzy dozorstwa górnicze. Jedno z nich mieściło się w Suchedniowie. Staszic opracował też plan rozbudowy osady, którego ślady pozostały do dziś w charakterystycznym układzie przestrzennym miasta.
Po rozwiązaniu Dyrekcji Górniczej, jej funkcję przejął Bank Polski, dzieląc Zagłębie Staropolskie na dwa okręgi: zachodni w Dąbrowie Górniczej i wschodni z siedzibą w Suchedniowie.
Ponad 70 lat (do 1903r.) Suchedniów był siedzibą władz administracyjnych górnictwa staropolskiego, co pociągnęło za sobą napływ kadry urzędniczej oraz wykwalifikowanych fachowców z całej niemal Europy.
Rozbudowano hutę, warsztaty mechaniczne, powstałe nowe budynki użyteczności publicznej.
Rozwój osady zahamowało Powstanie Styczniowe oraz napływ taniej rudy z Rosji, ale jeszcze na przełomie XIX i XX wieku w okolicznych lasach funkcjonowały kopalnie rudy żelaza.
W tym samym czasie na bazie zrujnowanej kuźnicy "Baltazarek" powstała nowoczesna odlewnia żelaza i warsztaty mechaniczne Starkego, przekształcone w latach 30-tych XX w. w Zakłady Tańskiego, a po II wojnie światowej w Fabrykę Urządzeń Transportowych, produkujacą wózki widłowe.
W XX w. Suchedniów pozostał znaczącym ośrodkiem przemysłowym. Obok zakładów metalowych działają również, na bazie pozyskiwanego na miejscu surowca - gliny, Zakłady Wyrobów Kamionkowych "Marywil".

MIECZ w herbie miasta stanowi nawiązanie do tradycji walk niepodległościowych, szczególnie w okresie Powstania Styczniowego i II wojny światowej.
Okolice Suchedniowa, z uwagi na ukształtowanie terenu i duże zalesienie, stanowiły doskonałą bazę do działań zbrojnych, a przede wszystkim partyzanckich.
Piękną kartę w historii osady stanowi  postawa jej mieszkańców w czasie Powstania Styczniowego.
Wówczas to zorganizowano 400-osobowy oddział, który w przeddzień wybuchu powstania zarekwirował kasę Zarządu Górnictwa, uderzając nastepnie na stacjonującą w Bodzentynie rotę piechoty rosyjskiej.
W odwecie za patriotyczną postawę miejscowej ludności Suchedniów został spalony przez oddziały kozackie.
Świadectwem pamięci o tamtych wydarzeniach jest organizowany corocznie marsz szlakiem powstańców 1863r.na trasie Suchedniów - Bodzentyn.
W czasie II wojny światowej lasy suchedniowskie były terenem działania najbardziej znanych dowódców partyzanckich: "Hubala", "Ponurego", "Nurta", "Szarego", jak również oddziałów Armii Ludowej i Batalionów Chłopskich.
W osadzie istniała samodzielna placówka ZWZ - AK "Taratak". We współpracy z oddziałem "Ponurego" na bazie Zakładów Tańskiego zorganizowano produkcję pistoletów maszynowych "Sten". Konspiracyjna fabryka broni stanowiła ewenement na skalę europejską.
Osobny rozdział z dziejów okupacji hitlerowskiej to pacyfikacja w dniach 12 - 13 lipca 1943r. pobliskiego Michniowa, który stał się symbolem męczeństwa wsi polskich.
Patriotyczna postawa społeczeństwa suchedniowskiego w czasie II wojny światowej została uhonorowana w 1985r. przyznaniem miastu Orderu Krzyża Grunwaldu III klasy.

LITERA "S" jest inicjałem miasta

SYSTEM IDENTYFIKACJI WIZUALNEJ

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

maj 2026
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.