Logo Gmina Suchedniów

O PODSTAWOWEJ OPIECE ZDROWOTNEJ W SUCHEDNIOWIE - DYSKUSJA PODCZAS OBRAD RADY SENIORÓW

Podstawowa opieka zdrowotna w Gminie Suchedniów była głównym tematem, którym zajęli się radni podczas posiedzenia Rady Seniorów w Suchedniowie. Obrady, które  odbyły się 3 listopada w Sali konferencyjnej w Urzędzie Miast i Gminy, prowadziła przewodnicząca Rady - Halina Ostrowska.

Obradom przysłuchiwały się także pani Małgorzata Kuszewska – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, pani Magdalena Przyjemska – sekretarz Gminy oraz Magdalena Kania – kierownik Ośrodka Wsparcia Dziennego dla Seniorów przy MGOPS w Suchedniowie.

Podstawowa opieka zdrowotna w Gminie Suchedniów była głównym tematem, którym zajęli się radni podczas posiedzenia Rady Seniorów w Suchedniowie. Obrady, które  odbyły się 3 listopada w Sali konferencyjnej w Urzędzie Miast i Gminy, prowadziła przewodnicząca Rady - Halina Ostrowska.

Wiceprzewodnicząca Rady Seniorów – Urszula Sułek – przedstawiła problemy z jakimi borykają się ludzie starsi w Suchedniowie związane z korzystaniem z usług Przychodni Zdrowia Promyk. Przede wszystkim chodzi o trudności z rejestracją do lekarza, brak kontaktu telefonicznego lub bardzo długi czas oczekiwania na połącznie. Tak zwany „system kolejkowania”, który miał ułatwić rejestrację nie sprawdza się w praktyce. Zdarza się, że po wielu nieudanych próbach rejestracji telefonicznej, pacjenci przychodzą do przychodni, ale na miejscu okazuje się, że osobista rejestracja nie jest możliwa. W rezultacie zdarza się, że nawet w pilnych przypadkach na wizytę lekarską pacjenci czekają kilka dni.  

Kolejne utrudnienia zasygnalizowane przez radnych to brak możliwości rejestracji na późniejszy termin w przypadku dolegliwości, które nie wymagają pilnej interwencji lekarza oraz problem z uzyskaniem od lekarza skierowania na badania diagnostyczne lub profilaktyczne. Radni zasygnalizowali także problem kultury osobistej personelu obsługującego rejestrację i wyrazili oczekiwanie wysokich standardów w kontakcie
z pacjentem.  

Ponadto Radni – seniorzy zwrócili uwagę na problem braku wystarczającej informacji
o aktualnych zasadach pracy przychodni. Okazuje się, że ogłoszenia w budynku przychodni to za mało. Aby zmiany i nowe rozwiązania w organizacji pracy przychodni mogły faktycznie poprawić jakość usług i pomóc pacjentom, powinny być przekazywane systematycznie (nie jednorazowo) różnymi kanałami informacyjnymi: poprzez lokalne strony internetowe, media społecznościowe, a także Gazetę Suchedniowską. Radni zasugerowali nawet stałą rubrykę w Gazecie Suchedniowskiej dotyczącą przychodni Promyk.

Na pytania radnych odpowiadali zaproszeni goście: pani dr Elżbieta Dziekan – prezes NZOZ „Promyk”, pani Anna Śmigiel - przełożona zespołu pielęgniarek oraz pan Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów. Pani dr Dziekan odniosła się do wszystkich pytań radnych. Zwróciła także uwagę na roszczeniową i agresywną postawę niektórych pacjentów i apelowała o zrozumienie specyfiki pracy placówki zdrowia obsługującej ponad 7 tysięcy pacjentów. 

Obradom przysłuchiwały się także pani Małgorzata Kuszewska – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, pani Magdalena Przyjemska – sekretarz Gminy oraz Magdalena Kania – kierownik Ośrodka Wsparcia Dziennego dla Seniorów przy MGOPS w Suchedniowie.

Wiceprzewodnicząca Rady Seniorów – Urszula Sułek w podsumowaniu dyskusji stwierdziła, że Seniorzy przede wszystkim oczekują szybkiego i łatwego dostępu do lekarza, a także życzliwości i zrozumienia ze strony personelu. Przychodnia Promyk jest jedyną przychodnią zdrowia w Suchedniowie dlatego znalezienie dobrych rozwiązań i wyjście naprzeciw potrzebom pacjentów jest niezwykle ważne dla całej lokalnej społeczności. Na koniec przytoczyła treść ważnego dla pacjentów wyroku sądu oraz stanowiska Rzecznika Praw Pacjenta, z których wynika, że placówki medyczne, które w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia udzielają świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, mają obowiązek takiej organizacji pracy, aby zapewnić swoim pacjentom realną możliwość kontaktu telefonicznego.

(więcej na temat wyroku sądu: https://www.rp.pl/zdrowie/art37283901-wazny-wyrok-dla-pacjentow-sad-przychodnia-musi-odbierac-telefon-od-razu)

Podczas posiedzenia Radni poruszyli także inne tematy.

O realnej możliwości kontynuowania działalności Klubów Seniora w Suchedniowie
i Michniowie po zakończeniu projektu unijnego, to jest po 30 czerwca 2023 r. zapewnił burmistrz Cezary Błach.

O planowanych działaniach Rady do końca 2022 r. mówiła przewodnicząca Rady Halina Ostrowska.

Rada Seniorów to ciało o charakterze inicjatywnym, doradczym i konsultacyjnym wobec organów Gminy, z którymi współpracuje w obszarach dotyczących osób starszych. Do zadań Rady Seniorów należy przede wszystkim monitorowanie potrzeb seniorów z terenu Gminy i inicjowanie przedsięwzięć mających na celu zaspokojenie potrzeb tej grupy społecznej. Radni zapraszają do kontaktu we wszystkich sprawach ważnych dla osób starszych w Gminie Suchedniów. Tematy, którymi powinni zająć się Radni można zgłaszać telefonicznie pod numerem 41 2543186 wew. 12 lub osobiście w pok. 202 w Urzędzie Miasta i Gminy w Suchedniowie.

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

kwiecień 2028
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.