Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 1186

I Suchedniowskie Święto Kaszy

24.08.2017

W niedzielę 20 sierpnia 2017 r. w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" odbyła się impreza pn. "I Suchedniowskie Święto Kaszy". Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, suchedniowinie nie zawiedli i licznie przybyli do naszej placówki. Impreza zorganizowana po raz pierwszy w suchedniowskiej "Kuźnicy" miała na celu popularyzowanie miejscowego dziedzictwa kulinarnarnego, sztuki ludowej oraz rękodzieła artystycznego.

Podczas imprezy na scenie wystąpiły zespoły ludowe "Michniowianie", Zespół Pieśni i Tańca "Sorbin"Kapela Świętokrzyskie Scyzoryki, Zespół Pieśni i Tańca "Skokotliwi", którzy dodatkowo przeprowadzili warsztaty z tańca ludowego "pęczak" – popularnego w XIX wieku w naszym subregionie etnograficznym. Taniec zyskał uznanie publiczności, która chętnie zaangażowała się w naukę prowadzoną przez chrazmatycznego instruktora Bogusława Sitka :).

Etnograf Muzeum Wsi Kieleckiej p. Leszek Gawlik zaprezentował tradycyjne narzędzia do obróbki kaszy oraz omówił proces technologiczny. Przy stanowisku można się było również zapoznać z dwunastoma rodzajami kasz używanymi w dawnej i współczesnej kuchni.

W ramach imprezy odbył się również pokaz kulinarny przeprowadzony przez finalistę programu MasterChef Mariusza Szweda. Pomimo padającego deszczu udało mu się przygotować dla suchedniowskiej publiczności 500 porcji smacznego orientalnego gulaszu z kaszą.

Ogromne zainteresowanie wzbudził konkurs kulinarny "Z kaszy...". Konkurs był skierowany do mieszkańców gminy oraz gmin ościennych. W konkursie wzięły udział restauracje, koła gospodyń oraz osoby prywatne. Łącznie zgłoszono 14 potraw w dwóch kategoriach: potrawy słodkie i słone. Komisja w składzie: przewodniczący Mariusz Szwed oraz członkowie poseł Maria Zuba, burmistrz MiG Suchedniów Cezary Błach, dyr. SOK "Kuźnica" Andrzej Karpiński, wybrała trzy najlepsze potrawy z obu kategorii i przyznała 5 wyróżnień:

I miejsce – Restauracja Stary Młyn w Suchedniowie za potrawę "kaszotto borowikowe z marynowaną polędwiczką na sosie bazylowym"

II miejsce – Jolanta Staniszewska za potrawę "kotlety Joli"

III miejsce – KGW Mostki za potrawę "kaszanowskie pierdoły, czyli pikantne kotlety z kaszy".

Wyróżnienia:

Katarzyna Wędrychowska za potrawę "suchedniowskie kotlety z kaszy"

Jolanta Staniszewska (drugi przepis) za potrawę "sałatka z kaszy gryczanej"

Małgorzata Pękala za potrawę "deser z kaszy manny i soku owocowego"

KGW Skarżysko Kościelne za potrawę "kotlety jaglanki"

KGW Michniów za potrawę "michniowskie kotlety z pęcoku"

Pierwsze trzy miejsca otrzymały nagrody rzeczowe, sprzęt AGD, a wyróżnieni pamiątkowe albumy. Ponadto wszystkich osiem nagrodzonych potraw znajdzie się w mini-książce kucharskiej pt. "Z kaszy...".

W ramach Suchedniowskiego Święta Kaszy odbyły się również Kolorowe Jarmarki. Celem imprezy było wzbogacenie oferty artystycznej na terenie powiatu skarżyskiego, ochrona dziedzictwa kulturalnego oraz integracja, aktywacja i wymiana doświadczeń między lokalnymi artystami.

Jednym z punktów programu Kolorowych Jarmarków był plener malarski dla dzieci pt: "Z rzeką Kamionką w tle", poprowadzony przez znanego suchedniowskiego malarza Jarosław Jedrzejskiego. Z powodu ulewnego deszczu plener odbył się we wnętrzach zabytkowego Młyna w Jędrowie. W plenerze uczestniczyło 12 dzieci, a najlepszą pracę wykonała Kalina Andrzejewska, której jury przyznało główną nagrodę.

W pomieszczeniach SOK "Kuźnica" odbyły się warsztaty z zabawki ludowej prowadzone przez p. Lucynę Kozłowską, podczas których dzieci mogły samodzielnie wykonywać ludowe wycinanki oraz malować drobne formy drewniane. Dużym powodzeniem cieszył się także garncarz p. Wiesław Rokita, który uczył najmłodszych toczyć garnki na kole. Starsze dzieci miały możliwość pracy z rzeźbiarzem p. Andrzejem Kozłowskim przy wykonywaniu płaskorzeźby "czarownicy świętokrzyskiej".

Artyści powiatu skarżyskiego oraz osoby zainteresowane sztuką mieli możliwość spotkania się podczas panelu dyskusyjnego pn. "Gdzie kończy się sztuka, a zaczyna komercja". Moderatorem dyskusji był znany kielecki historyk sztuki p. Krzysztof Myśliński. Panel zgromadził 22 uczestników, którzy chętnie wzięli udział w burzliwej dyskusji. Tego typy spotkania są inspiracją i formą motywacji do dalszej pracy. Artyści zapowiedzieli chęć ponownego spotkanie.

Na zakończenie I Suchedniowskiego Święta Kaszy odbył się koncert kapeli folkowej Orkiestra Dni Naszych. Zespół zaprezentował dynamiczne utwory, które naładowały pozytywną energią mieszkańców Suchedniowa.

Impreza współfinansowana była przez Narodowe Centrum Kultury i Starostwo Powiatowe w Skarżysku Kamiennej.
Patronat nad imprezą objęli Starosta Skarżyski - Jerzy Żmijewski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów - Cezary Błach.

Patronat medialny: TVP 3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Tygodnik Skarżyski, Gazeta Suchedniowska, TSK 24, ProSkarżysko, Nasz Suchedniów.

info:www.kuznica-suchedniow.com

fot. Jacenty Kita

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

kwiecień 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.