News
Na niebiesko dla autyzmu
16.04.2018
16 kwietnia spod Szkoły Podstawowej Nr 1 po raz pierwszy wyruszył marsz „Blue Day – na niebiesko dla autyzmu”. Uroczysty przemarsz z niebieskimi balonami i transparentami, z udziałem dzieci z autyzmem, ich rodziców, uczniów suchedniowskich szkół oraz Burmistrza Cezarego Błacha, został zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2 w Skarżysku-Kamiennej we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Umysłowo i ich Rodzicom „PRAXIS”. Ideą marszu jest przybliżenie społeczeństwu problematyki związanej z autyzmem i podjęcie działań na rzecz zrozumienia i tolerancji osób dotkniętych autyzmem.
Marsz zakończył się w Hali sportowo-rehabilitacyjnej, gdzie wystąpili wychowankowie Przedszkola „Pod Słoneczkiem”, uczennice Szkoły Podstawowej Nr 1 i Szkoły Podstawowej Nr 3 w Suchedniowie oraz podopieczny SOSW Kacper Czeski, który zaśpiewał piosenkę „Ja po prostu mam autyzm”, będącą przeróbką hitu „Something Just Like This” zespołów Coldplay i The Chainsmokers.
Marsz nieprzypadkowo odbył się w miesiącu kwietniu - Światowym Miesiącu Wiedzy na Temat Autyzmu.
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nie leczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”.
W Europie żyje 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 dotknięta jest tym zaburzeniem. Według Centers for Desease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywany jest u 1 dziecka na 88. W Wielkiej Brytanii, w której funkcjonuje jeden z najlepszych systemów pomocy osobom z autyzmem, na autyzm cierpi 1 osoba na 100. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.