News
Konferencja naukowa w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
16.08.2018
Szanowni Państwo,
Stowarzyszenie "Grupa Inicjatywna Pod Prąd", ma zaszczyt zaprosić na ogólnopolską, interdyscyplinarną konferencję naukową pt. „Taka sama dla wszystkich- kulturowe aspekty niepodległości rejonu między Wisłą a Pilicą ”, która odbędzie się w dniu
8 września 2018 r. od godziny 11.00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica",
ul. Bodzentyńska 18 w Suchedniowie.
Proponowana tematyka konferencji wpisuje się w narodowy program obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przewidziany na lata 2017-2021 oraz zakres działań tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna „Pod Prąd” pragnie dołożyć swoją małą ale ma nadzieję, że dużo znaczącą cegiełkę w ten jubileusz, poprzez organizację spotkania naukowego z referentami reprezentującymi różne ośrodki naukowe, badawcze i muzealne rejonu między Wisłą a Pilicą. Temat konferencji ma przypomnieć społeczeństwu i zachęcić badaczy do badań na temat historii odzyskiwania niepodległości w regionie oraz ukazać dorobek długotrwałego procesu dziejowego, w który zaangażowanych było wiele wybitnych postaci i całe zastępy zwykłych obywateli Polski. Organizatorzy chcą pokazać, że Niepodległość to nie tylko czyn zbrojny. To szereg działań cywilnych, wykonywanych przez cały okres zaborów jak również już po odzyskaniu suwerenności, zmierzających do jednego- szeroko rozumianej Niepodległości. Powyższą tematykę chcemy zamknąć w rejonie między Wisłą i Pilicą a konkretniej Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, który jak uważamy miał poprzez swoją wielowiekową działalność znaczący wpływ na poruszaną tematykę.
W 1833 r. teren Polski został podzielony na dwa okręgi - Wschodni z siedzibą w Suchedniowie i Zachodni z siedzibą w Dąbrowie Górniczej. Zarządowi Okręgu Wschodniego podlegały wszystkie kopalnie kruszców, kuźnice-fryszerki, wielkie piece, odlewnie i warsztaty mechaniczne w dolinie rzek: Kamiennej, Czarnej, Bobrzy i Łącznej. Staropolski Okręg Przemysłowy w sposób czynny przez cały okres zaborów brał udział w walce o niepodległą Polskę. Z tym obszarem związane są silne tradycje górniczo - hutnicze, wzmocnione w XIX stuleciu poprzez działalność Stanisława Staszica, związaną min. z powołaniem Szkoły Akademiczno-Górniczej w Kielcach, gdzie wykładowcami byli inżynierowie dojeżdżający z całego Okręgu, czy założeniem huty metali nieżelaznych „Aleksander” w podkieleckim Białogonie. Planowana sesja stanowi próbę interdyscyplinarnej dyskusji na temat kulturowych aspektów walki o niepodległość na obszarze Staropolskiego Okręgu Przemysłowego.
seredczenie zapraszamy!
Z wyrazami szacunku,
Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna „Pod Prąd”