News
Rzeźby z ZWK Marywil
18.06.2019
Na początku czerwca miała miejsce akcja polegająca na transporcie rzeźb z terenu dawnego Zakładu Wyrobów Kamionkowych MARYWIL. Rzeźby, za symboliczną cenę, zostały wykupione przez Gminę Suchedniów od syndyka zarządzającego nieruchomością od 2013 roku, na kilka dni przed przejęciem terenu przez nowego właściciela.
Zakład Marywil to miejsce szczególne dla Suchedniowa. Założony przez Antoniego Wędrychowskiego na początku XX wieku, rozwijał się prężnie przez kolejne dziesięciolecia,
a latach świetności zatrudniał ponad tysiąc osób, budował bloki mieszkalne dla pracowników, miał własną szkołę zawodową, a nawet ośrodek wypoczynkowy w Zakopanem. Na terenie zakładu regularnie odbywały się także plenery rzeźbiarskie, w których brali udział twórcy z całej Polski. Niektóre z rzeźb rozrzuconych w różnych zakątkach upadłego zakładu przedstawiają wysoką wartość artystyczną. Są wśród nich na przykład prace nieżyjącego kieleckiego artysty – Stefana Maja. Po konsultacji z artystami suchedniowskimi wykupiono 5 najcenniejszych rzeźb oraz 10 sześcianów ceramicznych z literami składającymi się na napis SUCHEDNIÓW. Część z nich przewieziono na teren parkingu przy budynku dawnej szkoły. Tam przechowywany jest także kocioł parowy - artefakt kultury gospodarczej „odkryty” po wyburzeniu zabudowań na terenie tzw. „starego Marywilu” przy ul. Mickiewicza w ubiegłym roku. Kocioł przez lata służył do ogrzewania zakładu. W oczach artysty – Zbigniewa Miernik (kreatora suchedniowskiej Galerii Podwórko) nabrał zupełnie nowego znaczenia – i ma stać się symboliczną bramą do planowanej PLENEROWEJ GALERII SZTUKI KOCIOŁ. Galeria ta - zgodnie z założeniami – zostanie utworzona w parku i wokół zalewu- terenach stanowiących naturalną przestrzeń do prezentowania różnych dziedzin sztuki. Budowa galerii planowana jest w ramach rewitalizacji parku i zalewu.