News
27. Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych
20.01.2020
W regionie uroczyście obchodzono 157. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Centralne obchody odbyły się w Szydłowcu, Suchedniowie, Bodzentynie i Wąchocku, a ich kulminacyjnym elementem był „27. Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych”.
Uroczystości w Szydłowcu
Obchody rozpoczęto w piątek 18 stycznia o godz. 15.00 na Rynku Wielkim w Szydłowcu. Najpierw odegrano „Mazurka Dąbrowskiego”, złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, która umieszczona jest na głównej ścianie ratusza. Następnie uczestnicy obchodów przeszli do miejscowego kościoła pw. św. Zygmunta, w której dziekan ks. kan. Adam Radzimirski powitał uczestników nabożeństwa w intencji Powstańców i Ojczyzny. Po nabożeństwie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą ks. Aleksandra Malanowicza, na mogile powstańczej na cmentarzu parafialnym oraz przy kapliczce. Na koniec Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” pod kierunkiem Sławy Lorenc-Hanusz na scenie szydłowieckiego zamku wystawił okolicznościowy spektakl.
W Szydłowcu nasz samorząd reprezentowali burmistrz Cezary Błach i przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Adamiec. Obecni byli też członkowie Związku Strzeleckiego z komendantem marszu Danielem Wosiem, który w trakcie uroczystości powiedział:
-Pierwsze walki rozpoczynające wybuch powstania odbywały się właśnie w Szydłowcu. Tu działał generał Marian Langiewicz. Stąd wycofał się do Wąchocka, tu do niego dołączyły się oddziały walczące w Suchedniowie.
Piotr Kuszewski z Suchedniowa podczas uroczystości wystąpił w stroju powstańca styczniowego. Miał również oryginalny karabin z 1850 roku.
Marsz Suchedniów-Bodzentyn
Uroczystości w Suchedniowie rozpoczęły się s sobotę 18 stycznia Mszą św. w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych Powstańców, którą odprawił ks. Wojciech Marchewka.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali w asyście kompanii honorowej, wystawionej przez 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej, pod „Krzyż Przedpowstańczy”, gdzie odbyły się główne uroczystości rocznicowe. Ich uczestników powitali burmistrz Cezary Błach i komendant marszu Daniel Woś. Byli wśród nich m.in. Maria Zuba, doradca wojewody świętokrzyskiego, członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego Tadeusz Bałchanowski, członek Zarządu Powiatu Starachowickiego Jerzy Materek, przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Adamiec, burmistrz Cezary Błach i jego zastępca Dariusz Miernik oraz przedstawiciele samorządów, będących współorganizatorami obchodów.
Obecne były poczty sztandarowe, w tym Gminy Suchedniów, suchedniowscy Rycerze Kolumba, przedstawiciele Nadleśnictwa Suchedniów, suchedniowscy Kadeci, członkowie Związku Strzeleckiego z całej Polski z komendantem głównym bryg. Krzysztofem Wojewódzkim.
Jak co roku kapituła przyznała Krzyże Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych, które otrzymali ks. Wojciech Marchewka i Rycerze Kolumba Rada 15299 w Suchedniowie. Natomiast okolicznościowe grawertony Marszu Szlakiem Powstańców 1863 otrzymali burmistrz Cezary Błach oraz Andrzej Karpiński, dyrektor Suchedniowskiego Ośrodka Kultury „Kuźnica”.
Podczas uroczystości odbyło się ślubowanie kadetów, które poprowadził dyrektor szkoły Sławomir Florczak. Odczytano także „Apel Poległych”, a asysta 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej oddała salwę honorową.
Trasa marszu prowadziła przez Michniów, gdzie piechurzy złożyli hołd na grobie pomordowanych przy Mauzoleum Wsi Polskiej, a następnie udali się do Wzdołu Rządowego. Po odpoczynku i gorącym poczęstunku w Zespole Szkół im. AK „Wybranieckich” wyruszyli dalej do Bodzentyna.
Uroczystości w Bodzentynie
Uroczystość w Bodzentynie, gdzie nasz samorząd reprezentowali zastępca burmistrza Dariusz Miernik i wiceprzewodniczący rady miejskiej Eugeniusz Zegadło, poprzedziło złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej Marszałka Józefa Piłsudskiego w Urzędzie Miasta i Gminy. Stąd uczestnicy uroczystości, do których dołączyła m.in. orkiestra dęta, odział rekonstrukcji historycznej Pułk Żuawów Śmierci z Buska Zdroju oraz Bendera konna, przeszli na Rynek Górny, gdzie uroczystości kontynuowano.
Obchody zakończyły się w niedzielę w Wąchocku, gdzie Gminę Suchedniów reprezentowała sekretarz miasta Ewa Kaniewska i wiceprzewodniczący rady miejskiej Eugeniusz Zegadło.
Głównymi organizatorami są Związek Strzelecki „Strzelec”, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, miasta i gminy: Szydłowiec, Suchedniów, Bodzentyn i Wąchock. Partnerem organizacji uroczystości są 10.Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. Tegoroczne obchody odbywają się pod Patronatem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.
Jacenty Kita