News
Groby Pańskie w suchedniowskich parafiach
14.04.2020
Tegoroczne Święta Wielkanocne spędziliśmy w domach. Z powodu pandemii koronawirusa, wprowadzono znaczne ograniczenie liczby osób, które mogą w jednym czasie przebywać w kościele. Dlatego tylko nieliczni Suchedniowianie odwiedzili swoje kościoły i mieli okazję zobaczyć ich świąteczny wystrój. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć prezentujących Groby Pańskie w parafiach Św. Alojzego Orione w Ostojowie i Św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie.
Poniżej przytaczamy także ciekawy tekst księdza Wojciecha Marchewki - wikariusza parafii w Suchedniowie, zamieszczony na FB, a dotyczący symboliki grobu pańskiego.
Wystrój Grobu Pana Jezusa w parafii św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie tematycznie nawiązuje do św. Rozalii, dziewicy i pustelnicy (ok. 1130-1165).
Umieszczony ludowy obraz z postacią św. Rozalii i przedstawiona symbolika ma łączyć nas z wieloma kapliczkami, które są dedykowane Świętej z Palermo. Pod obrazem znajduje się napis: „Święta Rozalio, módl się za nami”, który jest wezwaniem do modlitwy o ustanie epidemii koronawirusa. Widoczny krzyż z wpiętą czerwoną różą jest symbolem zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Tak ukazana symbolika ma prowadzić do Grobu Chrystusa, przy którym wiecznie czuwa Miłość i Jego zwycięstwo na wieki.
15 sierpnia 1624 r. przypadkowo odkryto ciało św. Rozalii w jednej z grot na górze Monte Pellegrino. Odtąd zaczął się rozpowszechniać kult Świętej. Podanie głosi, że przy znalezieniu relikwii św. Rozalii miała ustać zaraza (dżuma), która wówczas nękała miasto Palermo na Sycylii i całą okolicę. Dlatego Święta jest wzywana jako patronka chroniąca od zarazy. Imię św. Rozalii do grona świętych wpisał papież Urban VIII w 1630r. On też wyznaczył 4 września na dzień jej wspomnienia w liturgii.
Również w Polsce kult św. Rozalii był bardzo żywy. I nasz bowiem kraj nękały liczne zarazy. Lud więc szukał ratunku w orędownictwie Świętej.
W ikonografii często przedstawiana jest na tle groty, w której żyła, z widocznym skrawkiem nieba. Atrybutami są: lilia, wieniec róż na głowie, krzyż a także księga, na której umieszczona jest czaszka.
ks. Wojciech Marchewka - wikariusz parafii w Suchedniowie
źródło:
https://www.facebook.com/parafiasuchedniow/?ref=br_rs
http://www.ostojow.parafia.info.pl/?p=main&what=1