Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 2628

Relacja z konferencji

22.09.2020

IV Ogólnopolska, Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa zatytułowana „Osoba w przestrzeni, przestrzeń w czasie-konotacje ludzi, miejsc i czasów w drodze do poznania lokalnego dziedzictwa kulturowego”, odbyła się 9 września 2020 r. w Suchedniowskim Ośrodku Kultura „Kuźnica”.

Konferencję, w imieniu organizatora, czyli Stowarzyszenia Grupa Inicjatywa „Pod Prąd” otworzyli: Karolina Gałczyńska-Szymczyk, Agnieszka Włodarczyk-Mazurek i Krzysztof Karbownik. –To dla mnie ogromny zaszczyt i przyjemność powitać Państwa na czwartej już konferencji. Witam zastępcę burmistrza Dariusz Miernika, sekretarz miasta Ewę Kaniewską, prelegentów i wszystkich przybyłych – mówiła K. Gałczyńska-Szymczyk. Natomiast A. Włodaczyk-Mazurek dodała, że konferencja odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Moja Droga”.

– Tytuł jest wydaje się trochę pokrętny i… mało zrozumiały. Ale … to ja go wymyśliłem. Chciałem połączyć ludzi, miejsca i czas. Mam nadzieję, że otworzy one nowe spojrzenie na to, czym jest lokalne dziedzictwo – powiedział z kolei Krzysztof Karbownik – koordynator merytoryczny konferencji.

Pierwszą część konferencji poprowadził Grzegorz Michnowski. Emil Włodarczyk wygłosił referat zatytułowany „Maksymilian Ożdżeński – twórca współczesnego jądrowa”. Była to osoba niezwykła. Wybudował w Suchedniowie na Jędrowie młyn i tartak, miał warsztat ślusarski, brał udział w ogólnopolskich wystawach rolno-spożywczych.

Dzieje rodziny Warszawskich z Suchedniowa z niezwykłą pasją i osobistym zaangażowanie przedstawił prof. dr hab. Marek Pajek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prof. wykazał się niezwykłą znajomością tematyki, mimo że jest… fizykiem. Wiele miejsca poświęcił tragedii suchedniowskich Żydów podczas ich wywózki z Suchedniowa 21 września 1942 roku. Dotarł do szczegółowych raportów niemieckich kolei DB z lat wojny, z których wynika, że tego dnia wywieziono ze stacji Suchedniów… 200 ton Żydów (taką miarę stosowała kolej). Pan profesor z potomkami rodziny Warszawskich kontakt utrzymuje do dziś.

Dr Piotr Kardyś z Polskiego Towarzystwa Historycznego - Oddział w Skarżysku-Kamiennej przedstawił referat „Ostatnia droga. Przyczyny śmierci mieszkańców parafii Suchedniów w XIX wieku na wybranych przykładach”. Jako ostatni referat przed przerwą zaprezentował dr Krzysztof Karbownik z Muzeum Wsi Kieleckiej. Nosił on tytuł „Skansen jako depozytariusz ludzi, miejsc i czasów”.

Po dyskusji odbyła się przerwa kawowa, po niej wernisaż wystawy artystki ludowej Lucyny Kozłowskiej „Wycinanki znad Kamiennej” oraz promocja piątego numeru cyklu wydawniczego „Zeszyty Suchedniowskie. Historia”.

Drugą część konferencji poprowadził Piotr Berliński. Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc wygłosił referat pod tytułem „Architekt i jego dzieło w lokalnej przestrzeni publicznej. Województwo Kieleckie w II RP”. Dr Edyta Majcher-Ociesa i Oliwia Sideł (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, II Liceum Ogólnokształcące im. J. Śniadeckiego w Kielcach) przedstawiły „Losy chłopskiej rodziny Szczerków z Gniewiec na emigracji we Francji (1927 - 1932)”. Następnie Łukasz Guldon z Archiwum Państwowego w Kielcach wygłosił referat „Z Aleksandrii do Tobruku - droga do wolności we wspomnieniach z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach”, a dr Michał Zawisza z Instytutu Pamięci Narodowej- delegatura w Kielcach miał odczyt na temat „Wpływu II wojny światowej oraz powojennej industrializacji na skład środowiska robotniczego na Kielecczyźnie”.

Konferencję zakończył zastępca burmistrza Dariusz Miernik, a Karolina Gałczyńska-Szymczyk zaprosiła na kolejną jej edycję w roku przyszłym.

Tematyka konferencji wpisała się w narodowy program obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości na lata 2017-2021 oraz zakres działań tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Moja droga”.

Prezentowane referaty miały za zadanie pokazać korelację pomiędzy „dużą” i „małą” ojczyzną, to, jak ważna dla tożsamości całego państwa jest również świadomość posiadanego dziedzictwa jego mniejszych składowych - regionów, subregionów.

Konferencję można było oglądać na żywo on-line, a materiał filmowy jest dostępny na kanale https://www.youtube.com/watch?v=nrYGOWLb-6U

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów - Cezarego Błacha.


Współfinansowana była ze środków Gminy Suchedniów, Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej, Urzędu Marszałkowskiego oraz Lokalnej Grupy Działania „Wokół Łysej Góry”.

 

Tekst i fotografie
Jacenty Kita

 

 

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

maj 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.