News
Uroczystości patriotyczne na Wykusie
14.06.2021
Uroczysko Wykus, miejsce obozowania partyzantów Jana Piwnika „Ponurego” i Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” po raz kolejny jest miejscem spotkań osób upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej. W sobotę 12 czerwca odbyły się główne uroczystości rocznicowe z udziałem m.in. przewodniczącego rady miejskiej Krzysztofa Adamca, zastępcy burmistrza Dariusz Miernika i suchedniowskich leśników z nadleśniczym Piotrem Fitasem na czele.
Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia pocztów sztandarowych oraz kampanii reprezentacyjnej świętokrzyskiej Policji na polanę, następnie odegrano „Mazurka Dąbrowskiego” a przybyłych na uroczystości powitał Rafał Obarzanek, harcmistrz i prezes środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt”. Wśród gości byli m.in. wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz i marszałek województwa Andrzej Bętkowski. Nie zabrakło kombatantów, przedstawicieli służb mundurowych, harcerzy.
Po nabożeństwie trzej policjanci otrzymali honorowe odznaki zasługi im. Jana Piwnika "Ponurego". Przyznawane są od 30 lat funkcjonariuszom, którzy narażali życie dla obrony innych lub znacząco przyczynili się do poprawy bezpieczeństwa. W tym roku otrzymali je trzej policjanci: starszy sierżant Stanisław Głogowiec, sierżant Daniel Adamski i sierżant sztabowy Krzysztof Kryś. Na odznace widnieje łaciński napis „LAUS TIBI”, co znaczy „CHWAŁA TOBIE”.
Marszałek Andrzej Bętkowski przypominał, że kiedy pierwszy raz przyprowadził go na Wykus jego ojciec Bolesław, nie było jeszcze wymurowanej kapliczki. -W tym miejscu spotykałem się wielokrotnie z żołnierzami „Nurta” i „Ponurego”. Dziś ich już nie ma, ale zadaniem służb mundurowych i samorządów jest podtrzymywanie pamięci o nich - podkreślił.
- Wykus, to szczególne miejsce także dla policjantów - zaznaczył komendant wojewódzki świętokrzyskiej policji, nadinspektor Jarosław Kaleta dodając, że przecież Jan Piwnik był policjantem, a funkcjonariusze, którzy dostali odznakę, składają przysięgę wierności ideałom, które przyświecały naszym poprzednikom walczącym o wolną Polskę. To honor dla policjanta nosić taką odznakę, ale też trzeba w szczególny sposób na nią zasłużyć - powiedział.
W niedzielę 13 czerwca odbyła się dalsza część uroczystości. O 10.30 odprawiona została msza w klasztorze ojców cystersów w Wąchocku, a po niej, defilada przed pomnikiem „Ponurego”.
Na polanie Wykus wręczono, już prawie czterdziesty raz, Policyjną Odznakę Zasługi imienia „Ponurego”, nierozerwalnie związaną z Ziemią Świętokrzyską.
Polana Wykus znajduje się w lasach siekierzyńskich, między Wąchockiem a Bodzentynem. W latach 1943-1945 stacjonowały tam oddziały Armii Krajowej. We wrześniu 1957 roku byli żołnierze postawili kapliczkę z wizerunkiem Matki Boskiej Bolesnej i pseudonimami 137 partyzantów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Od 1969 roku spotkania odbywają się w weekend najbliższy 16 czerwca, czyli dacie śmierci Jana Piwnika „Ponurego”. „Nurt” jest pochowany na polanie, takie było jego życzenie. Jan Piwnik „Ponury” spoczywa w klasztorze ojców cystersów w Wąchocku, gdzie w 1988 roku odbył się jego powtórny pogrzeb po sprowadzeniu prochów z Wawiórki na Białorusi. Wykus, to miejsce szczególne dla wielu środowisk, oficjalnie opiekę nad nim sprawują harcerze.
Jacenty Kita