Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 2908

Michniów nigdy nie przestał istnieć…

13.07.2021

Podkreślił w swym wystąpieniu Prezydent RP Andrzej Duda, który 12 lipca uczestniczył w 78. rocznicy pacyfikacji Michniowa i uroczystym otwarciu, wybudowanego kosztem 41 mln zł Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta, odprawiona przez biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej Mariana Florczyka, któremu koncelebrowali proboszcz Parafii Wzdół Rządowy ks. Stanisław Picheta i proboszcz Parafii Bodzentyn ks. dr Leszek Sikorski. Po nabożeństwie Mauzoleum zostało poświęcone.

Po jej zakończeniu zespół ludowy „Michniowianie” w oczekiwaniu na Prezydenta wystąpił z programem okolicznościowym. Prezydent po przybyciu do Michniowa najpierw złożył wieniec pod Mogiłą pomordowanych. Towarzyszyli mu: Marianna Wikło - ocalona z pacyfikacji, wiceministrowie Anna Krupka, Jatosław Sellin i Piotr Wawrzyk, posłowie Agata Wojtyszek i Krzysztof Lipiec, marszałek Andrzej Bętkowski, wojewoda Zbigniew Koniusz i dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora.

Prezydenta oficjalnie powitała Marianna Wikło, ocalała z pacyfikacji mieszkanka Michniowa: -Witam Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę
w miejscu szczególnym. Przy Mogile, w której spoczywają prochy naszych bliskich. 12 i 13 lipca są dla mieszkańców Michniowa dniami żałoby, smutku i refleksji. W ciągu tych dwóch dni Michniów przestał istnieć. W Michniowie skupiły się wszelkie objawy hitlerowskiego okrucieństwa: rozstrzeliwania, palenia ofiar żywcem, mordowania dzieci, wywózka do obozów koncentracyjnych oraz na roboty przymusowe, grabież mienia.

Niemcy spalili całą wieś. Nie ocalał żaden budynek. Zostały tylko sterczące kominy, opalone drzewa i rozpacz ludzi.

Nawiązując do Jej słów Prezydent Andrzej Duda powiedział: -Michniów nigdy nie przestał istnieć. Dowodem tego jest pani Marianna i jej życie. Mauzoleum, które wybudowano, jest pomnikiem męczeństwa i walki. Przedstawia rząd chłopskich chat. Niezniszczalnych. Nie wiem, czego trzeba by użyć, by je zniszczyć. To symbol niezniszczalności polskiej wsi, rodziny. Siły rodziny, ducha i wiary nie udało się spalić. Oddajemy hołd wszystkim ofiarom. A w świętokrzyskim w czasie wojny udział w partyzantce i pomoc jej była czymś oczywistym – i nawiązując do słów Jana Pawła II dodał, że przedstawicielom władz Rzeczypospolitej nigdy nie wolno zapomnieć słów Jana Pawła II o tym, że polska wieś wymaga wszechstronnej opieki ze strony państwa.

Po wystąpieniach zaproszonych gości Prezydent w towarzystwie Marianny Wikło i Tadeusza Sikory zwiedził Mauzoleum.

W rocznicowych obchodach wzięło udział kilkaset osób: mieszkańcy Michniowa, poczty sztandarowe, kombatanci, mieszkańcy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Gminę Suchedniów reprezentował poczet sztandarowy, burmistrz Cezary Błach, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Adamiec, wiceprzewodnicząca rady Małgorzata Kuszewska, radni, leśnicy i Rycerze Kolumba.

Zespół Michniowianie

Goście uroczystości

Przedstawiciele władz samorzadowych

Poczty sztandarowe

uczestnicy uroczystości

Msza święta

Zaproszeni goście

Prezydent Andrzej Duda składa wieniec

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda przemawiaPrezydent zwiedza Mauzoleum z Marianną Wikło

Goście zwiedzają Mauzoleum

 

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

listopad 2029
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.