News
Promocja VI tomu „Zeszytów Suchedniowskich.Historia”
21.09.2021
18 września, w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica” odbyło się spotkanie promocyjne 4. tomu cyklu popularno-naukowego „Zeszyty Suchedniowskie. Historia”.
-Z nieukrywaną radością i dumą prezentujemy Państwu szósty – odmieniony wizualnie – tom „Zeszytów Suchedniowskich. Historia”. Znajdziecie w nim między innymi materiały z IV Ogólnopolskiej, Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Osoba w przestrzeni, przestrzeń w czasie – konotacje ludzi, miejsc i czasów w drodze do poznania lokalnego dziedzictwa kulturowego”, zorganizowanej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2020. Finalizując numer, przekazujemy jednocześnie szerokiemu gronu odbiorców program piątej edycji konferencji, zaplanowanej na 18 września; będzie ona – po raz drugi, stosownie do czasów i okoliczności – transmitowana online, lecz mamy nadzieję, że okoliczności pozwolą chętnym na osobisty w niej udział – mówił Marcin Medyński, redaktor wszystkich tomów cyklu. Katolina Gałczyńska-Szymczyk ze Stowarzyszenia „Pod Prąd” dodała: -W najśmielszych marzeniach nie przewidzieliśmy, że pomysł cyklu konferencyjno-wydawczego, który zrodził się z mieszanki frustracji, pasji, entuzjazmu i odrobimy goryczy z domieszką szaleństwa w naszych głowach w grudniu 2015 roku, na tyle lat wpisze się w naukowy i kulturowy pejzaż Suchedniowa, regionu świętokrzyskiego, że zyska uznanie i stałych odbiorców poza jego granicami. Mimo upływu lat nie popadamy w rutynę, a dzień konferencji jest dla nas jednym z najważniejszych dni w roku. Już planujemy kolejne wydarzenie, które zbiegnie się w czasie z okrągłą rocznicą smutnego kresu dziejów społeczności żydowskiej w naszym mieście – 22 września 1942 roku, i oczywiście będzie do tej rocznicy nawiązywało.
Burmistrz Cezary Błach wręczył egzemplarze nowego tomu autorom zawartych w nim artykułów oraz osobom najbardziej zaangażowanym w cały cykl: Marcinowi Medyńskiemu, Krzysztofowi Karbownik i Marii Pajek
Swego rodzaju podsumowaniem dotychczasowych prac wydawniczych, a jednocześnie przewodnikiem w podróży po historii Suchedniowa i okolic zamkniętej w opublikowanych dotychczas pięciu „Zeszytach”, jest zamieszczona na wstępie niniejszego tomu bibliografia oraz indeksy osób i miejscowości do tomów 1-5.
Ten numer „Zeszytów” powstaje dzięki wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów – Cezarego Błacha, Województwa Świętokrzyskiego, Powiatu Skarżyskiego, a także darowiznom Mieszkańców i Przyjaciół Suchedniowa.
JK