Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 3420

79 rocznica pacyfikacji Michniowa

13.07.2022

W Michniowie odbyły się uroczystości upamiętniające 79 rocznicę pacyfikacji Michniowa. 12 i 13 lipca 1943 roku Niemcy zamordowali 204 osoby: 102 mężczyzn, 54 kobiety oraz 48 dzieci, w wieku od 9 dni do 15 lat.
Uroczystości na komendę Roberta Mazura rozpoczęły się od wprowadzenia pocztów sztandarowych. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” uroczystej Mszy św. w intencji pomordowanych przewodniczył ks. Stanisław Picheta , proboszcz Parafii we Wzdole Rządowym. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił działający przy Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica” Chór „Senior” pod kierunkiem Natalii Nastiuk.
W uroczystościach udział licznie wzięli  mieszkańcy Michniowa, delegacje innych spacyfikowanych miejscowości z całej Polski,  kombatanci, samorządowcy, liczne poczty sztandarowe. Wśród gości byli m.in. doradca prezydenta Andrzeja Dudy Piotr Serafin, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, europoseł Adam Jarubas i parlamentarzyści  Władysław Kosiniak - Kamysz, Kazimierz Michał Ujazdowski, Krzysztof Lipiec, Krzysztof Słoń, Marzena Okła - Drewnowicz,, Agata Wojtyszek, Czesław Siekierski,  Marek Kwitek, Andrzej Kryj, , Jarosław Rusiecki , marszałek województwa Andrzej Bętkowski, wicewojewoda Rafa Nowak, dyrekcja Muzeum Wsi Kieleckiej. Samorząd Suchedniowa reprezentowali poczet sztandarowy, zastępca burmistrza Dariusz Miernik oraz radna Małgorzata Kuszewska.
Gospodarz uroczystości, marszałek Andrzej Bętkowski w swoim wystąpieniu stwierdził, że bestialsko pomordowani mieszkańcy Michniowa zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie jest strażnikiem i opiekunem pamięci o tysiącach bezbronnych ofiar zamordowanych przez okupantów niemieckich, sowieckich oraz nacjonalistów ukraińskich. Zbrodnicze represje z przeszłości powinny być przestrogą dla nas tutaj i teraz. Dziś słowa „nigdy więcej wojny” nie są tylko pustym pomnikowym frazesem. To nasza misja: ocalić prawdę od zapomnienia. Gdy umiera prawda, umiera też wolność, budzą się demony i zła historia się powtarza. Każda ofiara pokrzywdzona przez totalitaryzm nie może być zapomniana – dodał.
– To sanktuarium w Michniowie krzyczy i woła do wszystkich, którzy palą światło na grobach w wioskach rozsianych po całym kraju. W okresie II wojny światowej wieś polska dawała to, co najważniejsze, żywiła tych co w mieście i tych co w lesie. Wieś dała także ojczyźnie, która zmagała się z sowiecką i niemiecką okupacją 170 tysięczną armię, jaką były Bataliony Chłopskie – mówił z kolei wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.
Po okolicznościowych przemówieniach, z koncertem wystąpił Chór „Senior”, a  delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod Mogiłą Pomordowanych.
Dziś Michniów jest symbolem męczeństwa wszystkich wsi polskich z czasów II wojny światowej. Od 5 lat w rocznicę tych tragicznych wydarzeń, obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
Organizatorem uroczystości byli: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, Delegatura Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach, Nadleśnictwo Suchedniów oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Patronat Narodowy objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

 

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

październik 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.