Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 3443

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej z okazji 60-lecia Miasta Suchedniowa.

22.08.2022

Pierwsze starania o uzyskanie praw miejskich dla Suchedniowa podjęto w dwudziestoleciu międzywojennym, ale dopiero 18 lipca 1962 roku weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów o nadaniu praw miejskich. Od uroczystej sesji Rady Miejskiej w dniu 19 sierpnia rozpoczęto świętowanie 60. rocznicy tego wydarzenia.

Uroczystość rozpoczęła się na placu przed Suchedniowskim Ośrodkiem Kultury „Kuźnica” od hymnu państwowego odegranego przez Suchedniowską Orkiestrę Dętą oraz wciągnięcia na maszt flagi państwowej. Inwestycję zrealizowano w ramach rządowego projektu „Pod biało-czerwoną”.

Później zebrani przeszli się do sali widowiskowej, gdzie, po wprowadzeniu pocztu sztandarowego, gości przywitali burmistrz Cezary Błach i przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Adamiec. Wśród gości byli między innymi: posłanki Marzena Okła-Drewnowicz i Agata Wojtyszek, doradca wojewody świętokrzyskiego Maria Zuba, radna województwa Agnieszka Buras, władze powiatu skarżyskiego ze starostą Arturem Berusem, Sławomir Kopacz – wójt Bielin, przewodniczący Związku Gmin Gór Świętokrzyskich, Robert Jaworski – burmistrz Chęcin i przewodniczący Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego, samorządowcy z Bliżyna, Bodzentyna, Łącznej, Skarżyska-Kamiennej, Skarżyska Kościelnego, Wąchocka, przedstawiciele służb mundurowych, lasów państwowych, instytucji i organizacji społecznych, byli samorządowcy z Gminy Suchedniów.

Następnie historię Suchedniowa przybliżył Marcin Medyński, prezes skarżyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, współautor monografii Suchedniowa, redaktor „Zeszytów Suchedniowskich. Historia”. Historyk wskazał najważniejsze daty i wydarzenia z ponad pięćsetletniej miasta Suchedniowa.

Pierwsze wzmianki o Suchedniowie (wówczas Suchyniowie) datują się na 1510 rok. Wówczas działała już kuźnica, którą niedługo potem przejął Stanisław Suchynia, od którego miejscowość wzięła najprawdopodobniej nazwę. Jego potomek, Adam Suchynia, w 1621 roku założył kolejną kuźnica, co świadczy o ponad wiekowej aktywności tej rodziny na naszym terenie. Na szczęście wojny i zarazy ominęły osadę w XVII wieku, dzięki czemu dość dobrze się rozwijało. Na przełomie XVII i XVIII wieku Suchedniów stał się silnym ośrodkiem hutnictwa i przemysłu metalowego.

W 1789 roku państwo przejęło dobra biskupów krakowskich, w skład których wchodził klucz suchedniowski powstały w roku 1748. Rok 1818 to początki szkolnictwa za sprawą Stanisława Staszica, w 1821 roku powstała poczta. Podczas powstania listopadowego produkowano w Suchedniowie broń. Rok 1835 to budowa bitego traktu warszawsko-krakowskiego, po którym id 1838 roku kursował dyliżans aż do roku 1885, czyli do momentu otwarcia linii kolejowej.  W 1860 roku powstała pierwsza spółdzielnia, prowadząca sklep kolonialny, a dwa lata później erygowano miejscową parafię pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła. Podczas powstania styczniowego 2 i 4 lutego 1863 roku Suchedniów splądrowali i spalili Rosjanie, w odwecie za poparcie mieszkańców dla powstańców. Pod koniec XIX wieku Suchedniów stał się popularnym letniskiem. - W okresie międzywojennym miejscowość miała już charakter miejski. Był teatr, kino, apteka, najstarszy w regionie klub sportowy, kilka szkół. Mimo starań miejscowych władz w 1922 i w 1929 roku praw miejskich nie udało się otrzymać. Po wojnie Suchedniów wciąż się rozwijał, od 1 stycznia 1956 roku miał status osady, w końcu 7 lipca 1962 roku wydano rozporządzenie o przyznaniu Suchedniowowi praw miejskich, które weszło w życie 18 lipca – mówił M. Medyński.

 

Następnie wiceburmistrz Dariusz Miernik przypomniał najważniejsze inwestycje w Suchedniowie z ostatnich pięciu lat.

Włodarze Suchedniowa dziękowali za pomoc w zdobywaniu pieniędzy na inwestycje, szczególnie posłankom Agacie Wojtyszek i Annie Krupce, oraz radnej sejmiku Agnieszce Buras.

-Tegoroczne obchody są skromniejsze niż poprzednie, ale to dlatego, że miasto jest dziś wielkim placem budowy. Prezentem z okazji 60-lecia nadania praw miejskich niech dla mieszkańców będą kolejne inwestycje, drogi, ścieżki rowerowe - podkreślał w swym wystąpieniu burmistrz Cezary Błach.

Burmistrz i przewodniczący rady na ręce Marka Malickiego i Mateusza Spadło podziękowali strażakom za ich codzienną pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców, ci z kolei podziękowali im oraz poseł Agacie Wojtyszek za wsparcie ich starań w pozyskanie majowego wozu bojowego dla OSP Suchedniów, który do jednostki powinien trafić jeszcze w tym roku. Podziękowano także byłej sekretarz gminy Ewie Kaniewskiej.

Sesją zakończyły przemówienia, gratulacje i życzenia, nie zabrakło okolicznościowego tortu i lampki szampana. Uroczystą sesję uświetnił występ artystyczny Malwiny Ozimskiej.

Po krótkim programie artystycznym goście mogli obejrzeć wystawę fotografii suchedniowskich krajobrazów wykonanych z drona przez Dariusza Dudka Dronspekcji. Na uczestników uroczystości czekał też miły upominek - każdy otrzymał oprawioną fotografię, jedną z prezentowanych na wystawie.

Jacenty Kita

relacja zdjęciowa: https://www.facebook.com/gmina.suchedniow  

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

listopad 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.