Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 3478

VI Ogólnopolska, Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa pn. „Wszyscyśmy dzieci jednej matki – zworniki przeszłości, teraźniejszości i prazyszłości naszego dziedzictwa”

12.09.2022

W suchedniowskiej „Kuźnicy” 10 września odbyła się VI Ogólnopolska, Interdyscyplinarna Konferencję Naukową zatytułowana „Wszyscyśmy dzieci jednej matki – zworniki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego dziedzictwa”. W tym roku poznaliśmy przede wszystkim losy żydów z Bliżyna, Skarżyska-Kamiennej i z Suchedniowa. Arcyciekawych referatów słuchało ponad sto osób, w tym wiele młodych, co cieszy szczególnie. 
Uczestników wydarzenia, zorganizowanego  ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, których hasło przewodnie brzmi „Połączeni Dziedzictwem”, powitał dyrektor „Kuźnicy”. Wśród gości byli: gość honorowy Bogdan Białek – dziennikarz, wydawca, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Adamiec, burmistrz Cezary Błach, sekretarz miasta Magdalena Przyjemska. 
Zabierając głos burmistrz Cezary Błach dziękując organizatorom powiedział, że konferencja to ważny element odkrywania naszej lokalnej przeszłości w bardzo różnych aspektach. –Dziś odkrywamy coś, o czym się mało mówi, ale miało miejsce w przeszłości. Uważam, że jest jeszcze przestrzeń na organizowanie kolejnych konferencji oraz wydawanie następnych tomów „Zeszytów Suchedniowskich. Historia” – dodał. 

Przed merytoryczną częścią konferencji głos zabrał koordynator projektu dr Krzysztof Karbownik z Muzeum Wsi Kieleckiej. –Polska była kiedyś konglomeratem różnych narodów i musimy o tym także dziś pamiętać, szczególności w kontekście wojny w Ukrainie. Roman Białek z kolei pytał: -Dlaczego mamy pamiętać o tym, że byli Żydzi, a dziś już nie ma? I odpowiadał: -Słowem kluczowym jest pojednanie, ale dla pojednania potrzebny jest dialog, a do dialogu pamięć. 
 

W pierwszej części konferencji prowadzonej przez dr Karbownika, dr Justyna Staszewska z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie opowiadała o ludności żydowskiej w Suchedniowie na przestrzeni wieków, Bartłomiej Gierasimowicz z Archiwum Państwowego w Kielcach wygłosił referat zatytułowany „Suchedniów – motyw sztetla w dokumencie archiwalnym z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach (do 1939 roku)”, a Ewa Kołomańska z Fundacji Pomnik- Mauzoleum w Michniowie mówiła o pomocy ludności żydowskiej w Suchedniowie i okolicach w czasie II wojny światowej. Jej referat był o tyle ciekawy, że opowiedział wiele ciekawych, aczkolwiek mało znanych lokalnych wątków. Przypomniała Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z tego terenu: Nikodema i Emilię Majewskich z Suchedniowa, rodzinę Jedynaków z Mostek, Aleksandra i Marię Ślusarczyków ze wsi Kamionki w gminie Łączna i zakonnice Serafinię i Kornelię, które medal otrzymały stosunkowo niedawno, w 2014 roku. -Ale tych, którzy pomagali, było znacznie więcej. Niektóre rodziny nie chciały się ubiegać o przyznanie medali. Wiele osób udzielało innej pomocy. Dawało pożywienie, odzież, przyjmowało uciekinierów na nocleg - podkreślała Ewa Kołomańska. 
 

Emerytowana wykładowczyni UJK w Kielcach dr Irena Furnal przybliżyła losy rodziny Herlingów w Suchedniowie, ale nie tylko tych związanych z Gustawem Herlingiem-Grudzińskich, gdyż osób o tym nazwisku w Suchedniowie było więcej. 
 

Po przerwie i dyskusji, drugą część prowadził Piotr Berliński. Członkowie koła historycznego z I Liceum w Skarżysku, którego opiekunem jest dr Piotr Kardyś, omówili historię gminy żydowskiej w Kamiennej do 1943 roku. Historyk z Bliżyna Roman Falarowski zaprezentował tragiczne losy getta w tej miejscowości, dr Małgorzata Michalska-Nakonieczna z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie wygłosiła referat zatytułowany „Elementy architektonicznego dziedzictwa żydowskiego w krajobrazie polskich miasteczek”, a suchedniowianka Małgorzata Łukomska-Jamrozik wygłosiła prelekcję zatytułowana „Takiegoż to gościa mieliśmy! Zygmunt Haupt: żołnierz, pisarz, artysta, emigrant”. 
Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna „Pod Prąd” z nową prezes Anitą Sołkiewicz, partnerami skarżyski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica”. Patronat honorowy objął burmistrz Suchedniowa Cezary Błach. Wydarzenie wspierali Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Suchedniowie oraz Kluby Seniora w Michniowie i Suchedniowie. Wsparcia finansowego udzielili: Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, Zarząd Powiatu Skarżyskiego, Nadleśnictwo Suchedniów, firma Termatex sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Suchedniowie oraz prywatni darczyńcy.
Jacenty Kita



Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

luty 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.