News
Wernisaż wystawy pn. "Twarze Współczesnych Polskich Poetów”.
20.10.2022
19 października w Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" odbył się wernisaż wystawy „Twarze Współczesnych Polskich Poetów”.
Na wystawie zaprezentowano 36 portretów autorstwa dr hab. Roberta Manowskiego, rektora Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie.
Pomysłodawczynią i kuratorką wystawy jest poetka - Marlena Zynger, rodzinnie i emocjonalnie związana z Suchedniowem.
Prace powstają od dekady – każdy nowy portret ukazuje się na okładce kolejnych numerów Kwartalnika Literacko-Kulturalnego „LiryDram”. Pierwsza była twarz redaktor naczelnej pisma - Marleny Zynger.
– Minimalistyczne, czarno-białe wizerunki to pieczątki, które wydobywają najważniejsze rysy twarzy twórców, a także istotne motywy prezentowane w ich utworach. Kolor tła nie jest przypadkowy - wyraża upodobnia twórcze autorów oraz ich ekspresję twórczą – mówiła kurator.
Dyrektor „Kuźnicy” Andrzej Karpiński, podczas otwarcia wystawy przypomniał, ze w suchedniowskim ośrodku bywali, poza Marleną Zynger, także dwaj inni, nieżyjący już poeci, których twarze prezentowane na wystawie - Stanisław Nyczaj i Aleksander Nawrocki.
W wernisażu uczestniczyła pani Irena Nyczaj, wdowa po panu Stanisławie z synem Pawłem.
Wystawa została zorganizowana w ramach projektu „Domy Kultury+. Inicjatywy Lokalne” Narodowego Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O projekcie DK+ mówiła jego koordynator - Agnieszka Wlodarczyk-Mazurek.
Ważnym uzupełnieniem części wizualnej wystawy są nagrania wierszy poetów w interpretacji Marleny Zynger. Miejsce stanowi doskonałą, kompletną propozycję dla grup szkolnych do przeprowadzania lekcji literackich. Wystawa będzie dostępna do końca roku.
Marlena Zyner - poetka, członkini Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich, ZAiKS-u, Słowiańskiej Akademii Literatury oraz Movimiento Poetas del Mundo. Autorka pięciu tomów poetyckich oraz wielu publikacji w pismach literackich w Polsce i za granicą, jak również scenariuszy do spektakli i widowisk.
Jej wiersze zostały przełożone język angielski, rosyjski, bułgarski i serbski (tomiki wydane w Sofii i Belgradzie). Były również prezentowane w formie koncertów, między innymi w Trójkowym Studio Agnieszki Osieckiej, Radiu Kraków, Salonie Poezji w Łazienkach Królewskich w Warszawie, Piwnicy pod Baranami oraz Ambasadzie RP w Londynie. W 2013 roku została laureatką Złotego Pióra redakcji „Poezja dzisiaj” z okazji XIII Światowego Dnia Poezji UNESCO. Od 2013 roku jest wiceprezesem Stowarzyszenia Promocji Polskiej Twórczości oraz redaktorką naczelną Kwartalnika Literacko-Kulturalnego „LiryDram”.
W 2017 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2019 roku otrzymała Nagrodę Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej.