Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 398

"Pokonaj cukrzycę" - Światowy Dzień Zdrowia

07.04.2016

Hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia (7 kwietnia) brzmi „Pokonaj cukrzycę”.

Już ponad 350 mln osób na świecie cierpi na cukrzycę, a do 2030 roku liczba ta może się zwiększyć do 550 mln. Cukrzyca jest chorobą podstępną, latami może rozwijać się bezobjawowo, ale jej skutki mogą być bardzo poważne: atak serca, udar mózgu, niewydolność nerek, uszkodzenie siatkówki oka, stopa cukrzycowa. Dochodzi do niej, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących z żywności. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu, w których jest spalana jako energia i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.

Dwa główne typy choroby to: cukrzyca typu 1, na którą zapadają najczęściej dzieci i ludzie młodzi oraz cukrzyca typu 2, zwana cukrzycą dorosłych, która dotyczy 80% wszystkich chorych.

Analizując występowanie cukrzycy, wyodrębniono grupy ludzi szczególnie podatnych na zachorowanie. Mówimy o nich, że są to grupy ryzyka rozwoju cukrzycy. Należą do nich:

  • Osoby po 45 roku życia,

  • Osoby, które są spokrewnione z osobą chorą na cukrzycę (chory jest członkiem rodziny np. rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i pozostali krewni),

  • Osoby z nadwagą i otyłością,

  • Kobiety, które w czasie ciąży chorowały na cukrzycę ciężarnych,

  • Kobiety , które urodziły dzieci o ciężarze powyżej 4 kg,

  • Osoby, które w przeszłości notowały podwyższone poziomy cukru we krwi np. po posiłku,

  • Osoby cierpiące na choroby układu krążenia takie jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca,

  • Osoby, u których stwierdzono nieprawidłowy poziom cholesterolu i/lub triglicerydów.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wszystkie powyższe osoby niezależnie od wieku powinny zwrócić szczególną uwagę na swoje zdrowie i kontrolować poziom cukru we krwi co roku. Ponadto każda osoba powyżej 45 r.ż. powinna co 3 lata przeprowadzić badanie poziomu cukru we krwi.

Przy zastosowaniu właściwego leczenia, zmianie diety i zwiększeniu aktywności fizycznej wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 mogą cieszyć się długim życiem w zdrowiu, jeśli będą ściśle kontrolować poziom cukru we krwi.


 

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

październik 2026
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.