News
„Leśne bajanie o suchedniowskich wilkach”
12.12.2023
To tytuł projektu edukacyjnego, który koordynatorem Nadleśnictwo Suchedniów wspólnie z Fundacją SAVE Wildlife Conservation Fund. Projekt jest przeznaczony dla części szkół z terenu nadleśnictwa i ma na celu przybliżenie wiedzy na temat wilków.
W ramach projektu 11 grudnia uczniów suchedniowskiej Jedynki i SSP w Ostojowie odwiedzili przedstawicielka nadleśnictwa Anna Wojkowska-Klata i Roman Gula oraz Joanna Tarkomińska z fundacji SAVE.
–Spotkania mają na celu obalenie fałszywego mitu i obrazu wilka z bajki Czerwony Kapturek – mówi żartobliwie A. Wojkowska-Klata. –A na poważnie w związku ze swoistą modą na wilka chcemy młodzieży przybliżyć tego drapieżnika. Chcemy też nabytą wiedzę przenieść do lasu. Młodzież z Trójki już była na zajęciach terenowych w lasach Świniej Góry i Rezerwatu Dalejów, gdzie znaleźliśmy wspólnie odchody wilków. W styczniu pozostale nasze szkoły też skorzystają z tej formy zajęć – dodaje.
Ciekawie o wilkach mówił Roman Gula. Przybliżył rok ich życia, odpowiadał na pytania: Jak żyją? Co jedzą? Na co polują? Gdzie je można spotkać?
Projekt edukacyjny dofinansowany jest z Centrum Informacji Lasów Państwowych.
Ostatnie pewne doniesienia o wilkach na Kielecczyźnie pochodziły z 1953 roku. Wilki w region świętokrzyski powróciły w 2006 roku, kiedy to w pobliżu rezerwatu Świnia Góra na terenie Nadleśnictwa Suchedniów stwierdził ich obecność leśnik Artur Milanowski.
Jesienią 2022 roku Roman Gula populację na tym terenie szacował na 11-12 rodzin, liczących do 70 sztuk. Po kilkunastu latach mamy pierwsze, pewne dane na temat wilków na południu regionu. W tym roku nowe 4 rodziny wykryto okolicach Daleszyc i Łagowa. Zdaniem Romana Guli liczebność wilków w świętokrzyskim to około stu sztuk.