News

„ABY OFIARY Z POMNIKA PRZESTAŁY BYĆ ANONIMOWE…”
03.04.2025
W dniu 3 kwietnia w udziałem burmistrza Dariusza Miernika i wiceburmistrz Agnieszki Jaszczur w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbył się wernisaż wystawy czasowej „Apel Pamięci. 204”, której autorką i kuratorem jest Klaudia Biela-Marzec.
Wystawa pozwala na zaangażowanie zwiedzającego poprzez interaktywne elementy, między innymi: karty osobowe i nagrania. Towarzyszyć jej będzie również katalog. - Wystawa została poświęcona Ofiarom pacyfikacji Michniowa z 12 i 13 lipca 1943 roku oraz ich Rodzinom. Tytuł odnosi się do liczby zidentyfikowanych Ofiar. W pacyfikacji mogło zginąć więcej osób, jednak liczba 204 stała się symbolem - nieodłącznym elementem wprost określającym skalę dramatu, jaki się tutaj rozegrał. Chciałam, aby ofiary, których nazwiska znajdują się na mogile pomordowanych przestały być anonimowe – mówi Klaudia Biela-Marzec.
W wernisażu wystawy oraz promocji katalogu pod tym samym tytułem, który poprowadziła kierownik Działu Edukacyjno-Historycznego Mauzoleum Magdalena Kopeć, uczestniczyli m.in.: członek zarządu województwa świętokrzyskiego Anita Koniusz, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Janusz Knap, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Katarzyna Korus, dyrektor Suchedniowskiego Ośrodka Kultury „Kuźnica” Andrzej Karpiński, dyrektor Biblioteki i Centrum Kultury im. Adeli Nawrot w Bodzentynie Ewa Kołomanska. Licznie przybyli mieszkańcy Michniowa, w tym Stanisław Krogulec z Fundacji „Pomnik-Mauzoleum”, radna Izabela Kowalik i sołtys Katarzyna Garbala.
Wystawa została podzielona na siedem tematycznych segmentów: Areszt, Obozy, Pokój Badacza lata 60-70. XX w., Pokój Badacza Współcześnie, Roboty Przymusowe, Apel Pamięci. 204 oraz Pamięć. Ma na celu pokazanie Pomordowanych jako członków rodzin i społeczności, by nazwiska wyryte na Mogile przestały być jedynie personaliami, a zaczęły przywodzić na myśl konkretnych ludzi. Badania pozwoliły na odtworzenie i przedstawienie ich indywidualnych losów - nie tylko jako ofiar zbiorowego mordu, ale przede wszystkim jako matek, ojców, braci, siostry, ciotki czy wujów. Jako pracowników, sąsiadów, społeczników.
Wystawa czynna będzie do 30 września 2025 roku w godzinach otwarcia Mauzoleum. Katalog wystawy w formie albumu „Apel Pamięci. 204” w cenie 60,00 złotych jest do nabycia na miejscu w sklepiku.
jaki