Logo Gmina Suchedniów

News

News zdjęcie id 991

Suchedniowska Młodzież startuje do Sejmu Dzieci i Młodzieży

07.04.2017

Jak co roku młodzież z suchedniowskiego gimnazjum, pod opieką Anity Sołkiewicz, przystąpiła do wyjątkowego projektu edukacyjnego Kancelarii Sejmu, pod nazwą Sejm Dzieci i Młodzieży. Celem projektu jest między innymi aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych.

W ramach SDiM, co roku ogłaszany jest konkurs dla uczniów, w którym nagrodą jest udział
w posiedzeniu SDiM odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca, czyli w Międzynarodowym Dniu Dziecka. W tym roku odbędzie się już XXIII edycja Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Tytuł tegorocznej, XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży to Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej. (źródło  www.sdim.sejm.gov.pl)

Oto relacje oraz zdjęcia ze zrealizowanych w ostatnich dni działań.

 

Projekt Zuzanny Fortuny i Marty  Świtek
Jako cel naszego projektu postawiłyśmy sobie sprostowanie informacji na tablicy pamiątkowej, która mieści się przy pomniku upamiętniającym 33 rozstrzelanych zakładników na ulicy Dawidowicza.
O wsparcie wystąpiłyśmy do pana Adama Przyborowskiego, który w imieniu pana Władysława Borowca - żołnierza Armii Krajowej oddziału partyzanckiego im. Antoniego Hedy pseudonim "Szary", zaoferował nam pomoc w sprawie zmiany informacji na tablicy. Nowy zapis został skonsultowany z pracownikiem IPN w Kielcach. W dniu 7 kwietnia miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy z udziałem zastępcy burmistrza pana Dariusza Miernika, Dyrektora Gimnazjum pana Zdzisława Wojnarskiego, księdza Wojciecha Marchewki, który poświęcił tablicę oraz odmówił modlitwę. Brali udział uczniowie gimnazjum, harcerze, przedstawiciele KSM, wolontariusze, przedstawiciele MRM, poczet sztandarowy gimnazjum. Złożono wiązanki i zapalono znicze. W dniu poprzedzającym wysprzątano pomnik oraz jego otoczenie. Po części uroczystej w budynku gimnazjum odbyła się pogadanka o „Szarym” prowadzona przez ucznia klasy pierwszej Wojciecha Raka.

W czerwcu w ramach projektu zaplanowywana została także  debatę, współorganizowana przez IPN z udziałem  p. Władysława Borowca, historyków i zaproszonych gości na temat postaci Antoniego Hedy ps „Szary”  

Zuzanna Fortuna i Marta  Świtek

 

Projekt  Kamili Frontczak i Anny Kazarjan.
W ostatnich dniach przeprowadziłyśmy wśród mieszkańców Suchedniowa wywiadyi sondaże na temat znajdującej się na terenie klubu sportowego "Orlicz'' metalowej konstrukcji z wizerunkiem orła na jej szczycie. Budowla ta została wzniesiona za czasów rządów komunistycznych.
Z uwagi na fakt, iż bierzemy udział w projekcie pt. ''Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej'' wybrałyśmy akurat to miejsce, ponieważ chcemy oddać mu szacunek, na który zasługuje, gdyż znajduje się na nim godło narodowe.
Dzięki przeprowadzonym wywiadom i sondom dowiedziałyśmy się, że Suchedniowianom zależy na tym, aby to miejsce stało się symbolem zwycięstwa nad totalitaryzmem. Sądzą,
że konstrukcja jest bardzo zniszczona i zaniedbana. Jest tak zarośnięta drzewami, że nikt nie pamięta wyglądu orła i korony na nim widniejącej.
Wszyscy jednoznacznie stwierdzili, że należy to miejsce odnowić. Wiele lat temu została podjęta próba ukoronowania orła, lecz nie była ona w odpowiedni sposób wyeksponowana
i z upływem czasu wszyscy o tym zapomnieli.
Jako kandydatki na Sejm Dzieci i Młodzieży postanowiłyśmy odnowić wyżej wymienioną konstrukcję i uroczyście ukoronować orła.
Na boisku odbywają się rywalizacje sportowe różnych dziedzin. Przyjeżdżają tu goście
z innych państw i naszym zdaniem, jak i zdaniem mieszkańców taka zardzewiała konstrukcja z godłem Polski źle świadczy o naszym patriotyzmie.Jako młodzi ludzie i mieszkańcy naszego pięknego miasteczka prosimy o pomoc w realizacji projektu. Odnowienie tej metalowej budowli jest dla nas wielką satysfakcją, że możemy przyczynić się do utrwalania symboli narodowych, które w czasie komunizmu były represjonowane. Podziękowanie i otworzenie nowej konstrukcji miało miejsce 2 kwietnia o godzinie 16 podczas rozpoczęcia sezonu piłkarskiego Orlicza przed meczem Orlicz: Wicher Miedziana Góra

Kamila Frontczak i Anna Kazarjan

 

Projekt Alicji Fitas i Antoniny Bolechowskiej

(…)  Nasze zadanie polegało na znalezieniu w naszej okolicy symboli, miejsc lub osób nawiązujących do systemu totalitarnego. W Suchedniowie na szczęście mało jest pozostałości po dawnym systemie, ale dzięki współpracy z Burmistrzem - Panem Cezarym Błachem - dowiedziałyśmy się, że na moście na ulicy Bodzentyńskiej znajdują się dwa orły bez korony. Nasze działania wsparło wiele osób. Dzięki nim odmalowałyśmy barierki mostu, a orły dostały korony. Wykonał je miejscowy artysta - Dawid Szlufik. Na zakończenie projektu zorganizowałyśmy małą wystawę ze zdjęciami przedstawiającymi most kiedyś i w dzisiejszych czasach. Nasze działania będą kontynuowane w przyszłości- wystawa będzie zorganizowana też w naszej szkole, na spotkaniu z rodzicami

 

Alicja Fitas i Antonina Bolechowska

 

 

Burmistrz zaprasza

<p><strong>Dariusz Miernik</strong></p>

Dariusz Miernik

Przyjęcia interesantów:

Piatek w godz. 7.30 - 12.30

Kontakt z Burmistrzem:  burmistrz@suchedniow.pl

Zobacz również

Kalendarz

październik 2027
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.